“Mitte paratamatus, vaid juhus on täis võlu. Kui armastus peab olema unustamatu, siis peab lendama tema juurde esimesest hetkest peale juhuseid nagu linde Assiisi Franciscuse õlgadele,” kirjutab Milan Kundera oma romaanis “Olemise talumatu kergus”. Just need sõnad meenuvad, kuulates Agnese ja Nilsi lugu.

Saatuslikud raadiused

Agnese 37. sünnipäeval 2014. aasta aprillis teatas talle sõbranna: “Mul on sulle kingitus, aga selle peab kõigepealt su telefoni alla laadima.” Kingiks oli kohtinguäpp Tinder. Agnes oli selleks hetkeks elanud paar aastat püsisuhteta, pühendudes kahele pojale ja tööle. Tinderit ta tõsiselt ei võtnud, vaatas, oo, lõbus ajaviide, kes need inimesed siin kõik on.

Päev hiljem sõitis Agnes külla sõpradele Tallinna lähedal asuva poolsaare tippu. Raadiuseks, mille sees soovis inimesi kohata, oli ta märkinud 50 kilomeetrit. Agnes poleks mitte kuidagi tohtinud sattuda Nilsi vaateulatusse, sest Helsingi, kus Nils toona elas, asub Tallinnast 80 kilomeetri kaugusel. Kuid tol päeval oli Nils võtnud ette rattamatka sõpradega ja marsruut viis ta linnast välja; lähemale paigale, kus peatus Agnes. Mõlemad liikusid just sel tunnil kohta, kus nad tavapäraselt ei viibi. Kui see pole juhus, siis mis?

Teise veidra kokkulange­vusena ei olnud kumbki eriti huvitatud suhtest välismaalasega. Iseäranis ei soovinud Agnes soomlast, juba nimi Jukka või Pekka oleks mehe ainsa sõrmeliigutusega pühkinud eba­sobivate hulka. Nils muigab: lapsena ta ei sallinud oma erilist nime, oleks tahtnud sulanduda massi. Temal jälle polnud plaani kolida ära Helsingist, oma mugavast kesklinnakorterist. Ning talle oli alati olnud tähtis suhelda soome keeles, nüansside tõttu.

Isiklikkuse võlu

“Enamik mehi alustas ikkagi flirdiga, hei-hei bjuutiful,” naerab Agnes. “Nils oli kohe algusest peale täiesti teistmoodi, nagu muult planeedilt.”

“No ütlesin ka mina, et oled ilus,” möönab Nils. “Ma ei tea, mis on Tinderi etikett, aga päris selge, et kui sa kirjutad sajale inimesele, siis pole sul aega ega tahtmist pühenduda. Mina kirjutasin alati just Agnesele. Kuidagi peab teine ju aru saama, et ma tahan kirjutada ainult temale, et olen isiklik, mitte teksti genereeriv robot.”

Edasi lugemiseks telli ajakiri Anne & Stiil